A l trtnete
A l (Equus caballus) az emlsk (Mammalia) osztlynak a pratlanujj patsok (Perissodactyla) rendjhez, ezen bell a lflk (Equidae) csaldjhoz tartoz faj. Ma mr csak hziastott vagy hziastottbl visszavadult formiban ismert. Legkzelebbi rokona a vadl (Equus ferus). Egyes nzetek szerint a l s a vadl egyazon faj, az Equus ferus eltr alfajai. Ebben az esetben a l fogalmt tgabban hasznlhatjuk, amelybe belertjk a vadlovat is, amelytl a hziastott alfajt a hzil nvvel klnbztethetjk meg (Equus ferus caballus).
Trzsfejlds
A ma ismert l (Equus caballus vagy Equus ferus caballus) hossz trzsfejlds sorn vlt olyann, amilyennek ma ismerjk. Ez a trzsfejlds tbb mint 60 milli vre nylik vissza. Az els „sl”, az Eohippus a 75 milli vvel ezeltt lt Cpndylarthrus fajok egyikbl fejldtt ki, melyek kutynl nem voltak nagyobbak, lbaikon t-t ujj volt, s minden ujjukon pataszer elszarusodott kpzdmnyt viseltek. Ksbb a l evolcijban a legjelentsebb vltozs a lb talakulsa (az ujjak folyamatos visszafejldsvel) volt.
A lflk trzsfejldsnek lpsei:
- Eohippus – kb. 60 milli ve, az eocn korban jelent meg.
Ells lbain ngy-ngy, mg a htskon mr csak hrom-hrom ujja volt. Ujjaikon a kutykhoz hasonl ujjprnk voltak (Ezek maradka a l lbn lthat n. szarugesztenye vagy szarusarkanty.) tlagos magassga 36 cm lehetett (tbb klnbz mret vltozat is ltezett. A legkisebb 25 cm, mg a legnagyobb 50 cm magas lehetett.). lhelyei felttelezheten laza talaj serdk, vzpartok s iszapos terletek voltak. Fogazata alapjn lombev volt, az alacsonyabb cserjk s az aljnvnyzet leveleit ehette, de mr megjelentek a fevsre val ttrs kezdeti jelei. Szrzetnek szne nem ismert, de letmdja alapjn a tudsok leginkbb a szarvashoz hasonl, barna, pettyes bundval kpzelik el.
- Mesohippus s Miohippus – kb. 25-40 milli ve az oligocn korban jelentek meg.
A Mesohippus s a valamivel fejlettebb Miohippus kt hasonl, s rszben egymst kvet idben lt sl volt. Mind a ngy lbukon hrom ujjuk volt, kzlk a valamivel vastagabb kzpsre nehezedett a legnagyobb sly. Tpllkuk kezdetben leginkbb puha lomb fk s cserjk hajtsai voltak.
10-25 milli vvel ezeltt, a miocn korban az serdket szavannk, sztyeppk vltottk fel, amihez az llatok gy alkalmazkodtak, hogy fogazatuk egyre inkbb alkalmass vlt a fflk fogyasztsra, valamint nyakuk megnylt, hogy knyelmesen elrjk a fvet. Szemk is megvltozott, a fej oldalra toldott el, gy ltterk megntt (br a binokulris ltmez cskkent.), gy knnyebben szrevettk a kzeled ragadozkat.
A Miohippus-bl alakult ki. Mg mindig tbb ujja volt, de mr a testsly nagy rsze a kzps ujjon volt. Lbain mr pata volt.
- Pliohippus – kb. 6 milli ve jelent meg.
Az els sl, melynek minden lbn egy ujj volt. Ujjain a mai lovakhoz teljesen hasonl pata volt.
- Equus caballus – kb. 1 milli vvel ezeltt jelent meg.
Nem ms mint a ma l l. Ksbb tbb vltozat is kialakult.
A l hziastsa
A l hziastsa a korai civilizcik idejn, nagyjbl 5000 vvel ezeltt, Kzp-zsiban kezddtt (botaji kultra), majd a mai Dl-Oroszorszg, illetve Mezopotmia terletn folytatdott. A nomd ltartk hamarosan rjttek, hogy a lovon szllthatjk felszerelsket, elkezdtk teht mlhs lovakknt hasznlni ket. |