Patapols

Mi is a pata, s milyen patkat ismernk, azaz milyen csoportokra oszthatjuk a klnfle patkat.
A pata a szarutokot s a benne lv kpleteket jelenti. Ezt nem lehet elgszer hangslyozni, ugyanis az ember knnyen megfeledkezik arrl, hogy a "pata" fogalom nemcsak azt takarja, amit ltunk (vagyis a szarutokot), hanem azt is, ami bell van (vagyis a benne lv kpleteket - csontot, izmokat stb.)
Szablyos a pata akkor, ha az ells vgtagon 45 fokos dlsi szg, a kls oldala veltebb, a bels oldala kevsb velt s kevsb terlt, meredekebb. A htuls patkon a dlsi szg az ellsnl nagyobb, 55-60 fokos. Az ells pata mindig veltebb, a htuls meredekebb - ezt nevezzk szv alak patnak is. A jobb s bal oldali patk termszetesen egyms tkrkpei.
Hogyan osztlyozzuk a patkat?
Az osztlyozs alapja, hogy a pata szablyos, szablytalan, vagy beteg-e. rtelemszeren minden olyan patt, amely a szablyostl eltr, mr a szablytalan patk kz sorolunk, de fontos megjegyezni, hogy ha egy pata szablytalan, az mg nem jelenti azt, hogy beteg is.
Mi a klnbsg a szablytalan s a beteg patk kztt?
Szablytalan teht minden, ami a szablyostl eltr, gy pldul a keskeny pata illetve ennek ellenkezje, a terlt pata, de a szablytalansg lehet diagonlis is, amikor a pata tlsan terheldik. Sok esetben sszetvesztik a szablytalan s a beteg pata fogalmt, pedig mg egy szablytalan patt - a szablyostl val eltrsek ellenre - egszsgesnek tekinthetnk, addig a beteg pata kialakulsban valamilyen kls tnyez jtszik szerepet.
Gyakori eset pldul, hogy a keskeny patt sszekeverik a szk pata fogalmval, pedig mg a keskeny pata egszsges, csak pp a szablyostl eltr, addig a szk pata mr a beteg patk kategrijba tartozik. Vizsgljuk meg ezt az esetet rszletesen!
Mi jellemzi a keskeny patt?
Keskeny patrl akkor beszlnk, amikor a prtaszl nyomvonala, nagysga, mrete megegyezik a hordozszl nyomvonalval. Ebben az esetben a pata gy nz ki, mint egy cs, hinyzik az a storszer formja, amely a szablyos patnl lthat. gy nem terl egy kicsit szt a talajon, mint ahogyan egy szablyos pata, emiatt nincs is j talajfogsa. Mindezek ellenre a keskeny pata tulajdonkppen egszsgesnek tekinthet.
Mi jellemzi a szklt patt?
Ahhoz, hogy megvizsgljuk a szklt pata kls jegyeit, kpzeletben emeljk fel egy l lbt, s a talptestet magunk fel fordtva nzzk meg annak alakulst. A talptesten megkeresve a pata kt legszlesebb pontjt, az ezt sszekt kpzeletbeli egyenest nevezzk indifferens sknak. (Az indifferens sk helyzete ltalnosan nem meghatrozhat, hiszen nincs kt teljesen egyforma pata, gy a kt legszlesebb pont s az azt sszekt kpzeletbeli egyenes helyzete is patnknt klnbz.)
Az indifferens sk mgtti terleten a saroktmasz irnyban (ez a terlet magban foglalja a kt oldalfalat s a kt saroktmaszi rszt) mkdik a patamechanizmus. Ha ez a terlet sszeszkl, akkor a nyrtest is zsugorodik, vagyis az indifferens sk mgtti rszen a saroktmasz irnyba szkl a pata. Ez a szklt pata mr a beteg patk - sajnos igen npes -csaldjba tartozik.
Mitl alakulhat ki a szklt pata?
A leggyakoribb oka, ha a patt rosszul szablyozza a kovcs, s hegyesszg patt alakt ki. Ez ktfle mdon lehetsges. Az egyik, amikor a hegyfalat tlntten meghagyja, a msik, ha a saroktmaszbl tl sokat vesz el. Termszetesen az is elfordulhat, hogy ugyanakkor, amikor a saroktmaszbl tl sokat, akkor a hegyfali rszbl pedig tl keveset szed el a kovcs.
Emiatt a saroktmasz lejjebb kerl a normlisnl, s hegyesszgsg alakul ki a hegyfal irnyban. Ilyenkor a pata dlsi szge megvltozik, a szablyos 45 fok (ells pata) illetve 55-60 fok (htuls pata) helyett a dlsi szg akr 15-20 fokosra is megvltozhat.
Milyen problmt okoz a szklt pata?
Kezdjk megint a legelejn: mi is a pata? A szarutok s a benne lv kpletek. A szarutoknak rendkvl nagy a szerepe, pp ezrt ha a szarutok formjt jelentsen megvltoztatjuk, ez magval hozza a benne lv kpletek helyzetnek megvltozst is.
Ha megnzzk egy polt, egszsges pata metszett, azt lthatjuk, hogy a szarukpzdmny a hegyfal irnyban vastagabb, a saroktmasz irnyban pedig vkonyodik a szarutok. Ha pedig vkonyodik, akkor egyrtelm, hogy az ellenllkpessge is cskken. Amennyiben a kovcs hegyesszgre alaktja ki a patt, radsul ismerjk a szarutok ellenllkpessgnek klnbsgeit az egyes rszeken, knnyen megrthetjk, hogy ebben az esetben a benne lv kpletek feszlnek.
A felletes s a mly ujjhajlt izom a benne lv kpletekhez tapad. Ha hegyesszg a pata, akkor az htulrl feszl, ha pedig feszl, akkor mint egy ktl, sszehzza a benne lv kpleteket. Ez pedig azt eredmnyezi, hogy a kt oldalfal, amely ellenllkpessggel nem rendelkezik, sszehzdik.
Hogyan elzhet meg a szklt pata kialakulsa?
Mivel a leggyakoribb kivlt ok a rossz pataszablyozs, ezrt rtelemszeren ne akarjuk "hzilag" megoldani a pataszablyozst mg a ltszlag problmamentes lovak esetben sem, hanem mindig forduljunk szakemberhez! De a szklt pata kialakulsnak egyb kivlt okai is lehetnek, amelyek elkerlhetek lennnek.
Az egyik ilyen kivlt ok, ha folyamatosan tl kemny talajon hasznljk a lovat, futtatjk, megerltetik. Ez gyakran gy kvetkezik be, hogy az addig rendszeresen patkolt lovat hirtelen patk nlkl dolgoztatjk az addigihoz hasonl mrtk terhelssel, gy az amgy gyenge ellenllkpessg szarutok megterhelse a pata szklshez vezet.
Azonban akr a patapols elhanyagolsa is vezethet ehhez a problmhoz, ugyanis az polatlan, gondozatlan patnl knnyen kialakul a nyrrothads, ami azzal jr, hogy a saroktmasz irnyban fjdalmas gyullads jn ltre. A fjdalmas rszt termszetesen igyekszik kmlni a l, a hegyfali rszt terheli inkbb, s a folytonos feszts szintn a pata beszklst eredmnyezheti.
|