Az ells
Ez a tmakr idszersge mellett azrt is rdemel kiemelt figyelmet, mert a csak tenysztsbe vont kanca egyetlen produktuma a csik. Ha az ells sorn a csikt elvesztjk, vagy ha az krosodik, akkor ez a tenyszt egsz vi munkjt teheti semmiv. Egy kanca akkor tud rendes idre megelleni s egszsges csikt hozni a vilgra, ha biolgiai ignyei tkletesen ki vannak elgtve. Kevesen gondolnak arra, hogy a vemhes kancrl val gondoskods rsze - sok ms egyb mellett - a megfelel takarmnyozs, a jrtats, az llatorvosi ellts s az ells feltteleinek biztostsa is.
Hogyan kell az ellsre a kanct felkszteni?
TAKARMNYOZS
Az ellsre val felkszlshez hozz tartozik, hogy a kanct mr a felttelezett vemhesls idpontjtl kezdve megfelelen takarmnyozzuk. Csak a helyesen sszelltott takarmny kpes kiszolglni a kanca s a nveked vehem ignyeit. Trekedni kell az optimlis kondci kialaktsra, mert akr a hinyos, akr a tlzott kondci akadlyozhatja a vehem ptst s a normlis ellst.
A megfelel, ignyes takarmny sszelltsa nem egyszer feladat. Ezrt ehhez rdemes szakember tancst kikrni. Az alapelvek, amelyeket azonban mindenki egyszeren tud alkalmazni, a kvetkezk.
A vemhessg els harmadban – ahol mg a magzatnak nem mennyisgi, hanem inkbb minsgi ignyei vannak - a kancnak a j minsg alaptakarmny mellett komplett vitamin kiegsztst kell adni.
A vemhessg kzps szakaszban a vitamin kiegszts mellett az svnyi anyag, ezen bell is elssorban a kalcium s foszfor kiegsztsre kell trekedni.
A vemhessg utols harmadban – amikor a magzat, testtmegnek tbb mint 50%-a alakul ki - a legnagyobb hangslyt az abraktakarmny mennyisgi nvelsre vagy a nagyobb energit s fehrjt biztost ltpok alkalmazsra kell fordtani s a takarmnyt tovbbra is ki kell egszteni vitamin s svnyi anyagokkal.
A vemhessg alatt vgig kerlni kell a penszes, gombatoxinnal fertztt takarmnyok etetst, mert bizonyos gombatoxinok a vemhessg brmely idszakban vetlst okozhatnak.
JRTATS
A kanck jrtatsa szintn az ellsre val felkszls fontos rsze, mert a rendszeres s kmletes jrtats knnyebb ellst eredmnyez. A vemhes kanct a vemhessge alatt is munkba lehet tartani, de termszetesen egyre jobban kerlve a tlzott megerltetst. Problmt csak az okozhat, hogy ha a nem jrtatott kanct hirtelen akarjk munkba fogni.
PREVENTVEK (MEGELZ KEZELSEK)
Tgabb rtelemben az ellsre val felkszls rsze a kanck megfelel vakcinzsa is, hiszen a csik, megszletse utn - ms llatfajtl eltren - csak a fccstejen t juthat olyan vdanyagokhoz (immunglobulinokhoz), melyek az lete els hrom-ngy hnapjban - az immunrendszere kialakulsig - vdettsget biztostanak. A j vakcinzsi program figyelembe veszi azt, hogy a vemhessg utols harmadban adott vakcina nveli a fccstej ellenanyagszintjt. Az gy oltott kanca csikjnak teht jobb a vdettsge az let els, kritikus hnapjaiban. Ebben a tekintetben elssorban a tetanusz elleni ismtl olts fontossgt emelnm ki, amit a szmtott ells eltt egy hnappal kell beadni. Ekkor kell a freghajtst is jra elvgezni, hogy a csikt megvjuk a korai fregfertzttsgtl. Fontos, hogy az alkalmazott ksztmny hatkony s vemhessg idejn is alkalmazhat gygyszer legyen!
ELLETBOX
Az ells akadlymentes levezetshez egy minimum (!) 10 m2-es nagysg boksz szksges, de az idelis 12-16 m2, illetve ennl nagyobb lenne. Egyrszt azrt, mert az ell kancnak elegend helyre van szksge, msrszt ha vletlenl ellsi seglynyjtsra kerl sor, az llatorvos is hozzfrhessen az ell lhoz. A l biztonsggal csak szabadon tud elleni, ezrt az ells eltt ll kanct nem szabad llsban lektve tartani. Az llsban vletlenl elell kanca csikja szmos srlsnek van kitve. Ha az ellshez kln elletbokszot tudunk biztostani, akkor ebbe a kanct mr a szmtott ells eltt kt httel t kell helyezni, hogy az j helyt megszokhassa s az esetleges elellseket megelzzk. Ezzel egy idben vetessk le a patkkat. Klnsen figyeljnk arra, hogy a boxbl tvoltsunk el minden olyan veszlyforrst, ami a kanca, a csik, vagy a segdkez ember srlst okozhatja. Az ellet boxban mindig friss, tiszta alomnak kell lennie.
"SZLSZETI CSOMAG"
Az ells eltt - hogy ksbb ne kelljen kapkodnunk, vagy trgyi segtsg nlkl maradnunk - clszer beszerezni azokat az eszkzket s gygyszereket, melyekre az ellsnl, vagy kzvetlen utna szksgnk lehet!
Ilyenek a fsli (rugalmas plya) az ell kanca farknak befslizsra, jdtinktra, vagy egyb ms hatkony ferttlentszer a kldkferttlentshez. n magam a Betadine oldatot javaslom, mely kis kiszerelsben is kaphat s alkalmas kz s kldkferttlentshez is. Vatta, a pratjk letiszttshoz, oll (ha nem tudnnk a kldkzsinrt elszaktani) s egy olyan doboz, vagy nagymret szemeteszsk, melyben a magzatburkot a megsemmistsig el tudjuk trolni. Gondoskodjunk trlkzrl, kzmos szerrl, gondoljunk a legrosszabb eshetsgre s szerezznk be cumisveget s cumit is. A csikknl gyakran elfordul blszurok-klika megelzse rdekben n magam a Klistier hasznlatt ajnlom a klnbz szjon t alkalmazhat olajokkal (ricinus s paraffin olaj 1:1 arny keverkvel) szemben. Ennek elnye, hogy vgblen t kell alkalmazni, gy azonnal hat. Lsd mg ksbb!
Mindezeket az eszkzket s gygyszereket clszer gy elhelyezni az istllban, hogy mindig elrhetek legyenek, de csak az frjen hozzjuk, akinek az ellets a feladata.
LLATORVOS
Az ells eltt – fleg nagy rtk vagy elszr ell kanck esetben – clszer az ellt llatorvossal megbeszlni, hogy az ells vrhat idejn elrhet lesz-e, vagy ha nem, kit ajnl maga helyett. Az llatorvos telefonszmt egybknt is clszer az istllban jl lthat helyen kirni, hogy baj esetn ne teljen az rtkes id a telefonszm keressvel.
Mikorra vrjuk a csikt?
A VEMHESSG IDTARTAMA
A l tlagos vemhessgi ideje 330 s 340 nap kztt van. ltalnos szablyknt kimondhatjuk, hogy a 300 napnl rvidebb idre szlet csiknak kevs eslye van az letben maradsra. A 300-320 napra szletett csik koraszlttnek minsl, gy klns gondoskodst ignyel. A szakirodalom feljegyzett mr 360 napra trtnt ellst is!
A tapasztalat azt mutatja, hogy a vemhessg idejt befolysolhatja a csik neme (a mncsikt az esetek tbbsgben hosszabb ideig hordja a kanca), a tartsi s takarmnyozsi krlmnyek is. Amikor az ells vrhat idpontjt kiszmoljuk, ne feledkezzk meg arrl, hogy a szmols kiindulpontja az utols fedeztets napja legyen. (2. tblzat ) Az vrl-vre ell kanck ltalban kzel azonos idre ellenek, ha tartsi krlmnyeik nem vltoznak. Ez segthet a vrhat ells idejnek pontosabb meghatrozsban. A lovak - termszetkbl addan – a nyugalmat keresve ltalban jszaka, hajnalban ellenek.
Milyen jelekbl lehet az ells kezdett szrevenni?
AZ ELLS ELKSZIT FOLYAMATA
Az ells eltti napokban hormonlis vltozsok indulnak meg a kancban. Ezzel egytt a csik anyamhben lv helyzete is megvltozik. Ezek klsleg is lthat jelekben is megmutatkoznak. Ilyenek a has alakjnak megvltozsa, a horpasz beesse, a fels farizmok ellazulsa s beesse, a pratjk duzzanata, valamint a viaszcsepp megjelense a tgyn. Fontos tudni, hogy a tnyleges tejelvlaszts csak az ells eltt 6-12 rval kezddik meg.
Az ells eltti rkban a csik beigazodik a szltba, amit a kanca ers nyugtalansggal jelez. Ebben az idszakban a kanca klnsen rzkeny a klvilg ingereire, ezrt ilyenkor ne zavarjuk. Ekkor keresi a helyt, fekszik-kel, izzad s nyugtalanul kapar, szinte klikaszer tneteket mutat. Ez az idszak nhny perc vagy akr tbb ra is lehet. Ha ez nagyon elhzdik, akkor az a magzat fekvsi rendellenessgre hvhatja fel a figyelmet s az mr llatorvosi beavatkozst ignyel! A csiknak, illetve a magzatburoknak a megjelensvel megindul a „tnyleges” ells, az un. kitolsi fzis.
Hogyan zajlik le a normlis ells?
AZ ELLS LEFOLYSA
A kancknl az ells ltalban gyorsan, knnyen s komplikcimentesen zajlik le. A lovaknl ritka az un. „nehz ells”, ezrt ritkn van szksg ellsi seglynyjtsra. Ha azonban komplikci lp fel, akkor az ltalban slyos s szinte biztosan llatorvosi beavatkozst ignyel.
A kitolsi szakasz a magzatvz egy rsznek elfolysval veszi kezdett. A vgtagoknak a prarsben val megjelense utn a kanca 20-30 percen bell vilgra hozza a csikjt. Ezen id alatt tkletes nyugalmat kell biztostanunk szmra. A csik - az esetek dnt tbbsgben - kinyjtott ells vgtagokra helyezett fejjel jn a vilgra. (Lsd a kpen) Ha testtartsa ettl eltr, az mr ellsi komplikcinak szmt. Elfordul, hogy a csik vllnak kitolsa sorn a kanca „elfrad” s az ells megszakad. Ilyenkor kis pihens utn, gyakran minden segtsg nlkl befejezdik az ells, de az is elfordulhat, hogy korltozott erej hzssal kell besegtennk.
Ellsi seglynyjtst csak hozzrt ember vgezzen, mert pldul fontos tudni, hogy a lnl a megengedett erej hzats vgtagonknt 1, azaz 1 ember fizikai erejt jelentheti, ellenkez esetben az ell kancnak vagy a csiknak srlseket okozhatunk. A hzs irnynak mindig kvetni kell a kanca szltjnak vt. Ha az ells elhzdik, akkor azonnal llatorvost kell hvni!
A csik megszletse utn a kanca kb. 30 percen bell el kell, hogy vesse a magzatburkot. Ekkor olyan ers utfjsok jelentkezhetnek, hogy a l ismt akr klikaszer tneteket mutathat. Ha a kanctl a magzatburok egy rn bell nem tvozik el, az mr magzatburok-visszatartsnak szmt. Ez nagyon slyos beszmts al esik, mert akr a kanca letbe is kerlhet. Enyhbb lefolys esetekben is olyan szvdmnyek fordulhatnak el, mint pl. a mhgyullads, ennek kvetkeztben meddsg s savs patairha-gyullads. Hogy ezt elkerljk, felttlen forduljunk azonnal llatorvoshoz.
A magzatburokra rdemes egy csomt ktni gy, hogy az ne rjen le a fldre. gy a magzatburok sajt slya segti annak levlst. Ha egyszeren csak lgva hagyjuk, akkor a kanca esetleg rlphet s kiszakthatja azt, ami a mhfal srlsvel jrhat.
Mikor kell az ellshez llatorvost hvni?
sszefoglalva teht a kvetkez esetekben szksges llatorvost hvni:
- ha a magzatvz elfolysa utn nem jnnek ers tolfjsok (ekkor az ells lell, vagy elhzdik; a magzatvz elfolysa utn a csik a szltban maximum 40 percig marad mg letben!!)
- ha a szltban csak egy vgtag jelenik meg vagy a patk talpi fellete felfel nz
- ha a szltban a htuls vgtagok jelennek meg elszr
- ha az ells utn egy rval sem tvozik a magzatburok
- ha a kanca az ells utn nem csillapod ers fjdalmassgot jelez, vagy ha az ltalnos llapota folyamatosan rosszabbodik, belzasodik
- ha az ells utn a pratjk ersen beduzzad, vagy felmerl a gtrepeds gyanja
- ha az ells utn a kanca ersen vrzik
Mi a teend az jszltt csikval?
AZ JSZLTT CSIK ELLTSA
A megszlets utn az jszltt csikval azonnal elvgzend legfontosabb teend a lgutak szabadd ttele. Ez azt jelenti, hogy a csik fejrl a magzatburkot el kell tvoltani, ha az a megszlets sorn magtl nem trtnt meg s ezutn a orrbl –fellrl lefele - ki kell „hzni” az ott lv vladkot. Clszer a szjreget is tvizsglni, hogy az ells sorn nem kerlt-e valami idegen test oda.
A kldkzsinr a megszlets utn - ltalban a kanca felllsakor - magtl elszakad. Ezt, mi szakemberek a gyakorlatban - ha nem trtnt meg azonnal a csik vilgra jttekor - nem szoktuk megvrni, mert elfordulhat, hogy nem a kell helyen trtnik meg a szakads s ennek slyos kvetkezmnyei lehetnek. (kldksrv, kldkgyullads stb.) Ha magunk szaktjuk el a kldkzsinrt, akkor rgtn ferttlentjk is s gy hatsosan meg tudjuk vdeni a kldkt a fertzsektl. A kldkzsinrt (amely szrks-vrs szn) kb. 4-6 centimterre a hasfal alatt lehet elszaktani. Ez a terlet tejfehr sznvel ersen elt krnyezettl. A kldkzsinr elszaktsa termszetesen nem a hagyomnyos rtelembe vett "szaktst" jelenti, hanem egy olyan mozdulatot, amihez rteni kell. Fontos tudni, hogy a kldkzsinrt a benne halad erek pulzlsnak megsznse utn s csak azutn (!!!) szabad elszaktani vagy elvgni. Ez ltalban 1-2 perc (a szakirodalom szerint maximum 9 perc)
Ha a kldkzsinr nem szakadt el, akkor azt ollval is el lehet vgni, de ekkor a csonkot - a vgs eltt, kzvetlenl a vgs vonala felett - el kell ktni.
Ezutn ferttlentsk le a csik kldkt. Ami Betadinnal, vagy ms erre alkalmas ferttlent szerrel trtnhet. Ennek legegyszerbb mdja az, ha a ferttlentt kis tgelybe ntjk s ebbe mrtjuk bele a csonkot. n magam azt szoktam javasolni, hogy ezt az ells utn 3-szor tegyk meg: rgtn a szlets utn, a csik felllsakor s a csik els szopsa utn, gy biztosan nem feledkeznk meg rla. Az let els kt-hrom napjn, clszer a kldkt naponta ktszer jra ferttlenteni. Ami azrt fontos, hogy biztosan elkerljk a kldk elfertzdst, gyulladst s a tetanusz kialakulst, amely a csik kldkcsonkjn t is megtrtnhet. A kldk elltsa utn hagyjuk, hogy a kanca lenyalja a csikt. Ne csutakoljuk t, hagyjuk, hogy a kanca s a csik kztt a fizikai kapcsolat ezltal is kialakuljon.
A blszurok elleni kezels trtnhet szjon t adott olajos anyagokkal (paraffin olajjal, ricinus olajjal s ne adj’ Isten tolajjal), vagy Klistier alkalmazsval. n ez utbbit ajnlom a kvetkezk miatt. A szjon t adott hashajtkkal kapcsolatban tudnunk kell, hogy azokat szigoran csak az els szops eltt szabad alkalmazni. Ha a hashajt olajokat a fccstej felvtele utn vagy kzben adjuk be a csiknak, akkor az olajok rontjk a fccstejben lv vdanyagok (immunglobulinok) felszvdst.
A Klistier nev llatgygyszati ksztmnyt ezzel szemben a "problms helyre", a csik vgbelbe kell befecskendezni. Ez egyrszt oldja a blszurkot, msrsz sikamls anyaggal vonja be azt, hogy a csik knnyebben kinyomhassa.
A fccstejet a kanca az ells utn kb. 48 rig termeli. Ennek sszettele ms, mint a kancatejnek, annl jval koncentrltabb, magasabb az energia-, fehrje- s svnyianyag tartalma is. Ez tartalmazza a csik szmra ltfontossg vdanyagokat is, amihez a csik ms mdon nem jut hozz. A fccstej egybknt hashajt hats is, gy segti a blszurok eltvoltst.
A tgy llomnyban mr hetekkel az ells eltt elkezddik a fccstej vdanyagainak kpzdse. Ezrt a tgyben ilyenkor kpzd „tejet” ne fejjk ki, mint arra sok lovas ember buzdtja az elszr ell kanca gazdjt - mert ezzel a csikt megfosztjuk a szmra fontos vdanyagoktl. A "fejegets" clja ltalban az szokott lenni, hogy a kanca knnyebben fogadja el a szopni akar jszlttet.
Az egszsges csik a szlets utn ltalban 1 rn bell felll s 1,5-2 rn bell szopik is. gy tkletesen fel tudja venni a fccstejben lv vdanyagokat, mert a fccstej akkor rtkesl a legjobban, ha a csik ehhez a megszlets utn 2 rn bell hozzjut Ennek az oka az, hogy csak az let els 2 rjban tudnak a vdanyagok a blbl a vrramba tkletesen felszvdni, ezutn a szervezet mr egyszeren megemszti azokat.
Ha a kanca agresszv magatartsa vagy a csik gyengesge akadlyozza a fccstej felvtelt, akkor mindenkppen meg kell oldani annak ptlst gy, hogy a kanct megfejjk s a csikt idben megitatjuk vele.
A fel nem vett fccstej ptlsnak lteznek egyb lehetsgei is. Ezzel kapcsolatban krjk ki llatorvos vlemnyt.
|