Patkols

Mindenek eltt: kell-e a l lbra patk?
A legfontosabb egyltaln azt eldnteni, hogy szksg van-e a patkolsra. A patkols egyetlen clja az, hogy vdjk a patt, vagyis a patkols egy szksges rossz, amit az ignybevtel, a "civilizcis rtalmak" (pl. aszfalton, kemny talajon val jrs stb.), illetve a pata problmi tehetnek szksgess. Hogy magt a patkols folyamatt melyik kovcs hogyan kivitelezi, az mr egy msik krds.
Melegen vagy hidegen?
Ez a krds szmos ltulajdonosban felmerlhet, hiszen ma jra renesznszt li a melegen val patkols. Ms kovcsok viszont hidegen patkolnak, gy jogos a felvets, vajon milyen rvek szlnak az egyik vagy a msik megolds mellett.
A melegen trtn patkolsnak trtnelme van. Gondoljunk csak bele: hajdann a l ment a kovcsmhelybe, nem pedig a kovcs jtt ki a lhoz. A mhelyben a kovcs maga ksztette a patkt, hiszen nem vehette meg az zletben a ksz patkt, ahogyan manapsg, amikor klnbz mretekben, jobbos-balos, illetve els-hts vltozatban kaphat a - radsul hidegen is jl alakthat anyagbl kszlt - ksz patkk sokasga. Hajdan a lovat elvittk a mhelybe, a kovcs elvett egy szl anyagot - a kivlan kovcsolhat, 0,2% szntartalm, kopsll, kivl anyagminsg nyers anyagot -, beletette a kohba s felhevtette, hiszen azt mg ki kellett kovcsolni. Ebbl kvetkezik, hogy a melegen igazts (vagyis amikor a patkt mg melegen a patra helyezik, amin az gsnyomot hagy) egy, a technolgibl add lehetsg volt, hiszen adott volt, hogy a patk meleg. (Meg kell jegyezni, hogy akkoriban az a f szempont, hogy "mindig a patkt igaztjuk a lra s nem fordtva", teljesen igaz volt, hiszen a kovcs egy teljesen nyers anyaggal kezdett dolgozni, gy kizrlag a patkt kszthette el az adott patnak megfelel alakra.)
Mirt "stik" r gyakran a patkt a patra?
Szomor tny, hogy ez a krds egyltaln krds lehet. A hajdani kovcsok ugyanis sohasem "stttk" r a vasat, nem "gettk fel" a patt a patkolskor, ilyen mdszerrl egyetlen helyen sem olvashat senki a szakirodalomban. De valban melegen prbltk r a patkt a patra, csakhogy ezt "fekete melegen val igaztsnak", s nem felgetsnek neveztk.
Mi az a "fekete melegen igazts"?
Ha felhevtnk egy anyagot, akkor a melegtssel elrt klnbz sznek egy-egy hmrsklet fokozatot jelentenek. A nyers patk anyaga hidegen barns szn, hiszen oxidrteg bortja. A melegts sorn elszr kkesfekete, vagyis "fekete meleg" lesz, ami kb. 4-500 oC-ot jelent. A tovbbi melegts hatsra ezutn elbb cseresznyevrsbe megy t (7-800 oC), majd szalmasrga lesz, mg vgl fehren izz lesz. Ezt az llapotot kveti az olvadsi pont, amikor fehr szikrkat frcsklve egy fehren izz, kplkeny anyagg vlik a vas, ez 1350 oC-on kvetkezik be.
A patkt csakis ezen az gynevezett fekete meleg hmrskleten szabad a patra igaztani, gy is pp csak egy pillanatra odarintve a szaruhoz. Az eljrs lnyege, hogy gy a patn a felhevtett vas egy nyomvonalat hagy, ami megmutatja, hogy hol nem egyenletes mg a patk vagy a pata skja. Az alapszably ilyenkor is ugyangy rvnyes: a patkt kell a pathoz igaztani, s nem fordtva. A patk igaztsa alakra, formra s skra vonatkozan lehetsges. A patt csakis a skra igaztsnl lehet befolysolni, hiszen az mg lehet egyenetlen, ppgy, ahogyan maga a patk is.
A fekete melegen val igazts helyett persze ppgy lehetne alkalmazni egy olyan mdszert is, amelyben valamilyen tetszleges anyaggal bekenem a patt (akr krtaporral, vagy egyszeren leteszem egy teljesen sk felletre, majd megnzem, hogy hol marad rajta szennyezds s hol nem), de hajdann, amikor a kovcs a l ottltekor ksztette el a megfelel patkt, ez volt a legkzenfekvbb megolds.
Mire j akkor a "mobil koh"?
Manapsg j nhny kovcs hasznl gynevezett mobil koht, amit egyszeren magval vihet a tbbi felszerelssel egytt a ltulajdonos istlljhoz. Csakhogy patkt mr nem nyers anyagbl kszt, ugyanazt a boltban vsrolt ksz patkt hasznlja, mint a hidegen dolgoz kovcsok. Ktsgtelen ugyan, hogy melegen knnyebb a patkt alaktani, mint hidegen, de tnyleges funkcija nincs ma a kohknak, nem is szlva arrl, hogy ha a fekete melegnl magasabb hmrskletre hevti fel a vasat s "rsti" a patkt a patra, azzal krt is okozhat a pata szerkezetben.
Mirt csak az ells lbakra kerl sok esetben patk, a htulskra pedig nem?
Ennek megvlaszolsra elszr trjnk ismt vissza a szablyos pata fogalmhoz. Milyen is a szablyos pata? Az ells vgtagon veltebb, terltebb, mint a htulsn. A terltebb pata kt oldalfali szaruja, krvelten a hordozszl, azaz az oszlopos szarurteg storszeren nvekszik. Ez azt jelenti, hogy a nvekeds nem prhuzamos, vagyis minl jobban nvekszik a szaru, annl nagyobb lesz a hordozszl tmrje. Minl jobban tln a szaru, annl nagyobb lesz a pata. Ha nagyobb a pata, hosszabb a "krmrsz", a talptesttl fggetlenl, hiszen mr tlnvekedett, akkor az ellenllkpessge cskken. Ezzel szemben a htuls pata keskenyebb, kevsb velt, gy a szaruoszlop is a prhuzamoshoz jobban kzeltve nvekszik lefel s a talajjal is nagyobb szgben rintkezik, gy az ellenllkpessge is nagyobb, mint az ells pata szaruj.
A msik ok a slyviselsbl add klnbsg. A lovaknl termszetes egyenslyi helyzetkben nem egyenl terhels jut az ells s a htuls vgtagra. Olyannyira nem, hogy az ells vgtag viseli a sly ktharmad, mg a htuls az egyharmad rszt. Vagyis a csak az ells lbakra val patkols oka egyrszt az az ltalnos tny, miszerint a patkols azrt van, hogy vdjk a patt, msrszt az a kt fontos tnyez, hogy a pata alakja, formja, valamint a slyvisels eloszlsa az ells vgtagnl kedveztlenebb, mint a htulsnl, gy az ells vgtag pataszaruja jval nagyobb ignybevtelnek van kitve, mint a htuls vgtag.
|