A klika
Fordtotta Csete Kornlia, fot Rsky Pter, Kaposvri llatkrhz, dr. Hevesi kos
Nem sorolhat a betegsgek kz, sokkal inkbb a has- s medencetji fjdalmak gyjtkifejezse, mgis a klika okoz lehet leggyakrabban szenvedst s elhullst a lovaknl.
A klika klnbz tnyezk ltal kivltott, fjdalmas, gyomor-, blmegbetegedsek gyjtkifejezse. A klikz lovak nagyon egyrtelmen kimutatjk fjdalmaikat. Jellemz lehet a kezdetben enyhe, majd egyre kifejezettebb nyugtalansg, a flehmen arc, a fej klnsen mlyre hajtsa, kapars s a has fel nzegets, a has tgetse, lefekvs, majd jra fellls. Ha elrehaladott a megbetegeds, a pciensek hemperegnek, fldhz verhetik magukat s tombolhatnak, mikzben jra s jra percekig hanyattfekvsben maradhatnak.
A grcss klika ismrvei lehetnek (ez 50% feletti rszarnnyal a leggyakoribb klikafajta) a nhny percig tart heves rohamok, amik a nyugodt fzisokkal vltogatjk egymst. Utbbiakban teljesen tnetmentesen viselkedik a l.
Ms esetekben szinte bnultak, feltnen nyugodtak a klikz llatok. A has tehermentestsre ells s htuls lbaikat elre, illetve htra lltjk. Szenved arckifejezssel a fj hasoldal fel fordulnak. Klnsen ers fjdalmak esetn nhny l le is l, mint egy kutya.
A felfvdott has, tvgytalansg, kitgult orrlyukak, magas pulzus- s lgzsszm, ers izzads is a tipikus klikatnetekhez tartozik. Hangos blzajok kezdeti stdiumban lv gzklikt jelezhetnek. Grcss klika esetn azonban csak enyhe, vagy semmilyen blhangok nincsenek.
Egyes lovaknl az letkrlmnyek legkisebb megvltozsa is klikt vlthat ki. Ennek oka, hogy mivel a gyomor-, blmkdst a vegetatv idegrendszer irnytja, kls tnyezk, mint pl. a rossz tarts, idjrs-vltozs, hosszantart stressz vagy izgalom knnyen befolysolhatjk negatvan.
A mozgshiny is okozhat blrenyhesget, illetve parazitk is vezethetnek klikhoz. Egyes frgek a blnylkahrtyt krostjk, ms parazitk lrvi eltmtik vagy megzavarjk a bl ereit. Gyakran etetsi hibk a kivlt okok. Minden hirtelen takarmnyvlts, pl. legeltets nem fokozatos bevezetse mreg az rzkeny emsztrendszernek. Aki romlott vagy kros anyagot tartalmaz, pl. penszes vagy rohadt takarmnyt ad a lovnak, grcss klika veszlynek teszi ki kedvenct. A puffaszt koszt ltalban viszont gzklikt okoz a vkony- vagy a vastagblben. Ide sorolhat a friss f a legelszezon kezdetn, a fonnyadt vagy felmelegedett zldtakarmny, a nagy mennyisg gymlcs, a friss gabonadara, a szrtatlan kenyr vagy a hereflk.
rt az emsztsnek a tl sok abrak is, amit radsul gyakran nem rg s nylaz meg a l. A serts- vagy szrnyastpoknak semmi keresnivaljuk a lovak takarmnyban, ezek ugyanis monensint tartalmaznak, ami a lovak szmra kros anyag. A rostds, emsztst serkent szlastakarmnyt se fogyasszk klikzk tvgy szerint. A tlzott mennyisgben etetett szalma s a durva, elfsodott szna dugt hats, ha sszegylnek a tgabb s szkebb blszakaszok kzti tmeneteknl. Akkor is szorulsos klika veszlye ll fenn, ha a l homokot vagy fldet eszik. A magok vagy csomk sszegylnek a vastagbl kanyarulataiban, s a rettegett blelzrdshoz vezethetnek. Ebben az esetben csak az operci mentheti meg a lovat.
letveszlyesek a bl-sszetekeredsek s -eltoldsok. Mivel a l bele a hasregben csak kt helyen rgztett s lland mozgsban van, a bl egyes rszei megfordulhatnak, beragadhatnak, begyrdhetnek vagy megtrhetnek. Ezltal megszakad a vrellts, az rintett blszakasz elhalhat. Ugyanilyen nagy a veszly, ha a lovak habzsolva nyelik a takarmnyt, mert mondjuk a zabosldhoz tvedtek. Mivel a gyomor csak 12-14 litert fogad be, letveszlyes gyomortlterhels kockzata alakul ki. Tumorok, melanmk vagy feklyek is kivlthatnak ismtelten klikt, annak ellenre, hogy a l klsleg makkegszsgesnek ltszik, jk a tartsi krlmnyek, s takarmnyozsi hibk sem llnak fenn.
Veszlyeztetett egyedek
A hibs fogazat lovak klns gyakorisggal jelennek meg a klikz pciensek kztt. Tbbnyire az a gond, hogy a takarmnyt nem tudjk rendesen elrgni, s knnyen szorulst kapnak. A renyhe bl is nveli a kockzatot. ltalban hajlamosak a klikra azok az llatok, amelyek mr egyszer testek rajta.
A betegsg lefolysa
Br egyes enyhe klikk maguktl javulnak, a betegsg lefolysa mindig kiszmthatatlan. Gyakran csak ideiglenesen sznnek meg a fjdalmak. Ekkor a bl belltotta mkdst, a fjdalomreceptorok mr csak tompn vagy egyltaln nem dolgoznak. Gyakran azonban rk mlva, felersdve, jra kezddnek a fjdalmak, s a l llapota drmaian romlik.
Kvetkezmnyek
Klnsen fatlis kvetkezmnye lehet a gyomortlterhelsnek, mert egy szelepszer zr lehetetlenn teszi a lovak hnyst, gy a tlteltett gyomor sztrepedhet, s ekkor mr nincs md az llat megmentsre. Akkor is elpusztul a l, ha egy extrm mdon felfvdott blrsz megreped. letveszly fenyeget akkor is, ha az ersen eltmdtt bl lelltja szlltsi tevkenysgt. Ekkor kros anyagcseretermkek keletkeznek, melyekkel lassan megmrgezdik a l. A vrkerings annyira tlterheltt vlik, hogy sokkos llapot kvetkezik be, s elpusztul az llat. Teht akut letveszly ll fenn, amikor a l egy heves klikaroham kzben feltnen nyugodtt vlik, s a klikatnetek helyett sokktneteket - lapos lgzs, magas, alig rezhet pulzus, hideg izzads - mutat.
Kezels
Minden klika srgssgi esetknt kezelend. Azonnal rtestsk az llatorvost, s mondjuk el neki a pontos tneteket. Ha a pulzusszmot s a testhmrskletet is kzljk vele, jobban meg tudja tlni az eset srgssgt.
Az llatorvos rkezsig megknnythetjk lovunk szmra a vrakozsi idt, de vigyzat, hibt is kvethetnk el. A lnak semmi esetre sem szabad ennie. Szksg esetn szjkosrral akadlyozhatjuk meg ebben. Nagyobb folyadkmennyisg is megterhel az eltmdtt emsztcsatornra nzve, a kortyonknti itats viszont fontos a kiszrads megelzsre, ugyanis a vegetatv idegrendszer gy prblja menteni a helyzetet, hogy tbb vizet kld a problmval kszkd gyomor- vagy blszakaszba. Esetenknt a mozgs jra beindthatja a fradt beleket, de futszron soha ne gettessk vagy vgtztassuk a klikz llatot, mert ezzel az amgy is tlterhelt vrkerings sszeomlst kockztatjuk. Lpsben is csak akkor szabad mozgatni a lovat, ha pulzusszma 60/perc alatt van. A meleg grcsold hats, takarjuk be ezrt a lovat olyan takarval, ami mindenekeltt a hasat tartja melegen. A blcsavarods okozta fjdalmakat szalmval trtn masszrozssal enyhthetjk.
Ezeket az elsseglylpseket egsztsk ki a flek masszrozsval: simogassuk a fleket energikusan az egsz kzzel, a hvelykujjal a flkagylban, a fl alapjtl a hegye fel. Ott tallhat egy sokk elleni akupresszrs pont. Ha hemperegni akar a l, ne akadlyozzuk meg benne. A hempergs nem vezet tovbbi komplikcikhoz, ellenkezleg, a srgsen szksges megknnyebblst eredmnyezi. Az llat felllsra knyszertse, felplczsa nagyon helytelen. Grcskliknl az llatorvos ltalban grcsold s vrkeringsfokoz hats injekcit ad a lnak. A gzklikznak gygyszerekkel vagy meleg s hideg bentsekkel enyhti szenvedst. Ezek fellnktik a blmkdst, a l ki tudja engedni a gzokat. Slyos esetben az rintett blszakasz punkcijval lehet eltvoltani a gzokat. Gyomortltelts esetn az llatorvos a gyomor tartalmt garat-gyomorszonda segtsgvel tvoltja el, szorulsos kliknl a bltartalmat laztja fel, s a blfal skost kpessgt javtja. Ehhez orr-garatszondn keresztl vzben feloldott glauberst vagy ricinus-, illetve paraffinolajat ad. Ha tbb napon t tart a szoruls, konyhastartalm infzik segtenek az letveszlyes kiszradstl s vrsrsdstl.
Blszakaszok elzrdsa, csavarodsa s megtrse, becspdse, begyrdse, eltoldsa s megcsavarodsa esetn rk szmthatnak let-hall krdsben. Csak mtttel, az elhalt blszakasz eltvoltsval lehet megmenteni az llatot. A drga beavatkozs azonban kockzatos, tbbek kztt, mert az altats ignybe veszi az amgy is legyenglt szervezetet.
Alternatv kezelsi mdok
A termszetgygysz ltal javasolt homeopatikus ksztmnyek, mint pl. a Nux vomica, Belladonna, Colocynthis, Cuprum, Opium s Colchicum is jtkony hatsak lehetnek, ezek mindenesetre az orvosi kezelst egszthetik ki, nll terpiaknt csak az enyhe grcsklikt lehet vele kikrlni, s blelzrds esetn letveszlyes, ha csak homeopatikus szert kap az llat. A grcsold akupunktra segt oldani a fjdalmat.
Kezelsi idtartam
A panaszok jellege hatrozza meg. A grcss klikt az llatorvos nha akr 3-5 perc alatt kpes meggygytani grcsold segtsgvel. A szoruls viszont 2-3 napig is eltarthat. Mtt utn fl vre is szksge lehet a lnak a teljes felplshez s a hasfali seb gygyulshoz.
Megelzs
A lra szabott etets a klika-megelzs egyszeregyhez tartozik. Szintn ide soroland a napi takarmnyadag legalbb ngy, kisebb rszre trtn felosztsa, teht ngyszeri tkezs javasolt. Ha a l hozzszokott a pontos etetsi idpontokhoz, ezeket felttlenl be kell tartani, vagy a lovat fokozatosan kell a rendszertelenebb etetshez szoktatni. Alapvet kvetelmny az elrs szerint trolt, higinikus s minsgileg kifogstalan takarmny etetse. Gyakorlati szablyknt rvnyes az abrakadaggal kapcsolatban szabadid lovak szmra a maximum 400-500 gramm, energiagazdag abrak tkezsenknt s 100 kg testslyra vonatkoztatva. Egy 500 kg-os l esetben ez teht 2-2,5 kg abraknak felel meg. Ez a mennyisg sok hobbil szmra mg mindig hatrozottan tl sok. Cskkentsk lehet legjobban az abrakadagot. Adjunk mindig sznt is, ezzel a blbaktriumok mennyisgt s mkdst kedvezen befolysolva, hogy a l egyenletesen tpllkozzon s ne hektiks, hanem kiegyenslyozott legyen. Minden takarmnyvltst - mindegy, hogy fre, sznra, szilzsra vagy mzlire trnk t - lpsrl lpsre vigynk vghez. Klns vatossgra van szksg, ha a l tlen kizrlag szraz szlastakarmnyt kapott, s nyron legelre kerl. A friss f knnyen fonnyad, s gy fogyasztsa gzklikhoz vezethet. A friss f vztartalma is nagyon magas, az emsztst serkent nyersrosttartalma viszont csekly. Amennyiben hajlamos a lovunk a f okozta klikra, kezdjk 15 perces legeltetssel a szezont. Ha ezt jl viseli, az idtartamokat 14 nap alatt fokozatosan emelhetjk az egsz napos legeltetsig. Bevlt a legeltets ellenre tovbbra is trtn szna- ill. szalmaetets. Mieltt lelegelik a lovak az utols fcsomt is, cserljnk karmot, ezzel megelzzk a homok vagy fld lenyelst. Adjunk szlastakarmnyt a kifutba. Elzzk meg a dugulst gy, hogy ersen megdagad kiegsztket, pl. indiai lndzss tif maghjt, lenmagot, rpt, almt vagy beztatott szrtott cukorrpa-reszelket adunk a takarmnyhoz, s a szlastakarmny-elltst elssorban sznval fedezzk. Ha a l dugulsos klikra hajlamos, mert teleeszi magt szalmval, tabu a szalmval trtn almols vagy ennek etetse. Mindig biztostsuk a friss ivvz korltlan hozzfrhetsgt. Kerljk a hirtelen lehlst, s adjunk lehetsget a mozgsra hossz lpsi szakaszokkal. Fregtelentsk a lovat 8-12 hetente, s ellenriztessk rendszeresen klnsen az idsebb lovak fogazatt.
Vitatott krdsek
Vitatott krdsek kevsb vannak, inkbb csak ismtld nzetek, pl., hogy a karrgs klikt okoz. Ha egy karrg l gyakran klikzik, abbl addhat, hogy az ilyen lovak gyakran idegesebbek s rzkenyebbek, s hamarabb az "emsztskre mehetnek" az ingerek, mint egy rzketlenebb lnak. Nem vitatott az sem, hogy hempergsbl nem szabad felerszakolni a lovat.
|